برای عایق نمای ساختمان از چه موادی استفاده می شود؟

مزایای بهره مندی از عایق نانو نما عایق نانو نما یکی از مواردی است که برای مقاوم سازی نما مورد استفاده قرار می گیرد. امروزه بیشتر ساختمان ها اعم از…

مزایای بهره مندی از عایق نانو نما

عایق نانو نما یکی از مواردی است که برای مقاوم سازی نما مورد استفاده قرار می گیرد. امروزه بیشتر ساختمان ها اعم از اداری، تجاری، مسکونی و … از مواد نانو برای عایق کاری نمای ساختمان استقبال می‌کنند. این مواد هم می‌ توانند ظاهر زیبایی برای نمای ساختمان به وجود بیاورند و هم مقاومت و پایداری لازم را برای نمای ساختمان ایجاد می‌ کنند. به همین دلیل زمانی که عایق نانو نما وارد ساخت و ساز شد، با استقبال فراوانی روبه‌رو شد و توانست جایگزین بسیاری از مواد و متریال باشد.

دلایل محبوبیت عایق نانو نما چیست؟

اگر چه عایق بندی نمای ساختمان در گذشته با مواد مختلف از جمله ایزوگام و قیرگونی انجام می ‌شد اما در حال حاضر تمامی روش ها و متریال منسوخ شده‌ اند و جای خود را به مواد نانو داده‌اند. حال باید دید چرا مواد نانو مواد ارزشمندی هستند؟

مواد نانو از قیمت مطلوبی برخوردار می باشند. این قیمت با توجه به کیفیت و عمر بهینه مواد کاملاً به صرفه و اقتصادی است.

مواد نانو بسیار سبک بوده و حجم و وزنی را بر روی ساختمان تحمیل نمی کنند. همانطور که می دانید امروزه بیشتر ساختمان ‌ها به الگوهای سبک سازی در ساخت و ساز روی آورده اند. این مسئله برای مقاومت و ضد زلزله بودن ساختمان ها مدنظر قرار می ‌گیرد. مواد نانو ظاهر صاف، درخشان و صیقلی به نمای ساختمان می دهد. به کمک این مواد می توان همچنان ظاهر زیبای نمای ساختمان را نیز بعد از فرایند عایق نما حفظ کرد.

مطلب مهم دیگر اینکه عایق نانو نما امکان شستشوی نمای ساختمان را فراهم می کند. این موارد نیز برای محیط شهرهای صنعتی اهمیت بسیاری دارد. چون نماهای ساختمانی در این محیط ها به شدت کثیف و آلوده می شوند و نیاز به شستشو پاکسازی دارند.

بهترین عایق نمای ساختمان چیست و چه ویژگی هایی دارد؟

مقاوم سازی نمای ساختمان یکی از مواردی است که می‌تواند عمر سازه شما را افزایش دهد. برای مقاوم سازی نمای ساختمان از روش‌های مختلفی کمک گرفته می شود. در واقع عایق نما یکی از روش‌هایی است که می تواند ظاهر صیقلی و شفاف بر روی نمای ساختمان ایجاد کند و از نفوذ و جذب رطوبت توسط نما جلوگیری کند.

متاسفانه بیشتر تخریب ها و خرابی های به وجود آمده در نمای ساختمان به علت نفوذ رطوبت به نماهای ساختمانی است. رطوبت در طولانی مدت تاثیر خود را بر روی سنگ نمای ساختمان و سایر متریال می گذارد. بنابراین برای این که بتوانیم نمای ساختمان را به شکل بهینه و مطلوب نگهداری کنیم، باید از تخریب و بروز درز و شکاف بر روی نما جلوگیری کنیم.

عایق نما با مواد نانو

امروزه روش ها و مواد متفاوتی به عنوان عایق نمای ساختمان مورد استفاده قرار می‌گیرد. اگرچه روش‌های مختلفی برای عایق نما توصیه می‌شود اما شواهد و تجربه نشان می‌دهد که عایق بندی نما با مواد نانو نتیجه مطلوب تری دارد. ضمن اینکه از هر نظر مقرون به صرفه تر و اقتصادی تر می باشد. بنابراین چنین روشی می‌تواند به جای سایر مواد و روش ها مورد استفاده قرار بگیرد. در چنین حالتی شما نیز از فرآیند عایق نما در زمان کوتاه تری نتیجه می گیرید. ضمن اینکه می توانید این عایق بندی را به مدت طولانی برای ساختمان مسکونی، تجاری یا اداری مورد استفاده قرار دهید.

مواد نانو با قیمت مناسبی عرضه می شوند و از طول عمر مناسبی نیز برخوردار هستند. بنابراین می توانند فرایند عایق نمای ساختمان را به شکل مناسبی انجام دهند. عملکرد عایق نما به گونه ای است که از ورود هرگونه رطوبت و آب باران به داخل نمای ساختمان جلوگیری می کند.

عایق نمای ساختمان

از آنجایی که نماها به مدت طولانی در معرض تغییر شرایط قرار می‌ گیرند و تغییر فصول را تجربه می کنند، بعد از مدتی مقاومت آن ها کاهش پیدا می‌ کند. همچنین دچار درز و شکاف، تغییر رنگ، بروز شکستگی و … می شوند. در چنین شرایطی آلارم استفاده از عایق نمای ساختمان به صدا در می آید که این آلارم باید به موقع شنیده و پاسخ داده شود.

صنعت ساختمان سازی امروزه پیشرفت قابل توجهی داشته و به همین خاطر در این صنعت از مواد و مصالح مختلف و همچنین سایزهای مختلف برای طراحی نما و ساختمان استفاده می شود. البته عوامل جوی محیطی نیز در انتخاب نوع متریال و مصالح مورد استفاده برای ساخت و حفاظت نما بی‌ تاثیر نیست. در واقع این مواد باید از مقاومت قابل توجهی در برابر شرایط جوی همچون نور خورشید، باد برف، باران، یخبندان، تغییرات دما، هوازدگی و … برخوردار باشد.

عایق نما برای چه اهدافی مورد استفاده قرار می گیرد؟

یکی از این اهداف جلوگیری از ورود گرما یا سرما به فضای داخلی ساختمان است. همان طور که می دانید بخش قابل توجهی از انرژی از طریق درز و شکاف های به وجود آمده بر روی نما و دیوار به هدر می رود. بنابراین زمانی که شما عایق ساختمان را به شکل صحیح و اصولی انجام داده باشید، از هدر رفت انرژی جلوگیری می کنید.

عایق نما پلیمری

برای عایق نمای ساختمان می توانید از عایق پلیمری استفاده کنید. این عایق ها پوشش دهنده قدرتمند و قوی هستند که بر پایه آب تولید و ساخته شده اند. زمانی که شما از عایق پلیمری برای عایق نمای ساختمان استفاده می کنید، یعنی تمایل دارید یک لایه مقاوم در مقابل رطوبت و آب باران را بر روی سطوح مختلف ایجاد کنید. عایق ساختمان در نوع پلیمری می تواند در نوع بی رنگ یا رنگی تولید و به کار گرفته شود. ضمن اینکه این عایق ها می توانند بر روی هر نوع مواد و متریالی مورد استفاده قرار بگیرند.

عایق ساختمان نانو پلیمر

نمونه ای دیگر از پوشش هایی که برای عایق ساختمان به کار گرفته می شود، عایق نانو پلیمر است. در این عایق نیز از فناوری نانو برای عایق کاری نمای ساختمان استفاده می شود. همچنین عایق یک لایه پوششی را بر روی سطح نمای ساختمان ایجاد کرده و به این ترتیب ساختمان را در برابر شرایط جوی نامطلوب همچون باد، آب باران، یخبندان و …. حفاظت می کند.

نانو پلیمر یک پوشش نامرئی بوده و تغییری بر روی نمای ساختمان به وجود نمی آورد. به همین خاطر از عایق نانو پلیمر در عایق نما بسیار استقبال می شود. در واقع زمانی که از این نوع عایق برای عایق کاری نمای ساختمان استفاده می شود، تنها یک لایه براق بر روی نما ایجاد می گردد. این پوشش براق می تواند ظاهر زیبا به نمای ساختمان بدهد.

عایق های معدنی در عایق کاری ساختمان

عایق های معدنی می توانند گزینه مناسب دیگری برای عایق نما باشد. پشم سرباره، پشم سنگ و پشم شیشه ترکیبات عایق معدنی را تشکیل می دهند. این عایق می ‌تواند در برابر حرارت بالا، هدر رفت انرژی و همچنین رطوبت قابل توجه مقاومت بسیار مناسبی از خود نشان دهد. در واقع مقاومت حرارتی عایق معدنی برای عایق نمای ساختمان بین ۴۰۰ تا ۷۰۰ درجه سانتیگراد را پوشش می‌ دهد. این مسئله نشان می‌ دهد که چنین عایقی در برابر آتش سوزی نیز مقاومت قابل توجهی دارد. به همین علت این نوع عایق ها در ساختمان های مختلف برای عایق ساختمان توصیه می شوند.

قیمت عایق ساختمان تحت تاثیر چه عواملی قرار می گیرد؟

یکی از مسائلی که در عایق نمای ساختمان بسیار مورد توجه قرار می گیرد، قیمت عایق کاری نمای ساختمان است. به طور کلی قیمت عایق کاری نمای ساختمان تحت تاثیر پارامترهای مختلف قرار دارد. ممکن است عایق انتخابی شما برای نمای ساختمان از نوع رطوبتی، حرارتی و … باشد. هر کدام از این عایق ها قیمت متفاوتی را به خود اختصاص می‌ دهند. همچنین سطحی که بر روی آن عایق مورد استفاده قرار می گیرد، نیز در قیمت عایق نمای ساختمان تاثیر زیادی دارد. به مراتب هرچه متراژ نما بیشتر باشد، میزان قیمت نهایی عایق نیز افزایش پیدا می‌ کند.

البته توجه داشته باشید عایق  ساختمان مزایای بسیاری برای شما به همراه دارد. این عایق از هدر رفت انرژی جلوگیری می ‌کند و مقاومت طولانی ‌مدت برای نمای ساختمان و ساختمان به وجود می‌ آورد. ضمن اینکه از هدر رفت انرژی جلوگیری می کند. تمام این موارد نشان می‌ دهد که عایق کاری کاملاً اقتصادی و آینده نگر است. اگر چه ممکن است ابتدا از هزینه‌ای که بابت عایق نما پرداخت می کنید، چندان رضایت نداشته باشید اما به مرور زمان متوجه می شوید که این عایق شما را از پرداخت هزینه‌های اضافی معاف کرده است.

انتخاب نوع عایق و تاثیر آن بر قیمت عایق بندی نمای ساختمان

بسیاری از افراد زمانی که می خواهند نوع عایق ساختمان را انتخاب کنند، دچار سردرگمی می شوند. برای انتخاب عایق، باید به عوامل محیطی توجه کنید. توجه داشته باشید که عایق حرارتی برای جلوگیری از اتلاف انرژی مورد استفاده قرار می گیرد. عایق های رطوبتی برای جلوگیری از ورود رطوبت مورد استفاده هستند. عایق های صوتی نیز برای جلوگیری از خروج یا ورود صدا استفاده می شود. هر کدام از این عایق ها با توجه به نوع کارکرد هزینه متفاوتی را به خود اختصاص می دهد. قطعاً ضخامت عایق و میزان عایق ضخامت آن نیز در قیمت نهایی تاثیر دارد.

قیمت عایق کاری نمای ساختمان

آیا استفاده از قیرگونی در عایق ساختمان مناسب است؟

عایق کاری نما می ‌تواند با قیر گونی نیز انجام شود. قیرگونی از نمونه روش هایی است که در برابر رطوبت، مقاومت خوبی دارد و قیمت کمتری را نسبت به عایق های نانو به خود اختصاص می دهد. متاسفانه این نوع عایق کاری ها خطرناک به حساب می آیند. امروز از این نوع مواد شیمیایی در عایق ساختمان کمتر استفاده می شود و این موضوع به علت خطرات و مضراتی است که قیرگونی به همراه دارد.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست